CRM Programı Nedir? CRM Nasıl Çalışmaktadır?

hizmetinizde

CRM Programı Nedir? CRM Nasıl Çalışmaktadır?

CRM Programı Nedir? CRM Nasıl Çalışmaktadır?

CRM, İngilizce de müşteri ilişkileri yönetimi demektir. Büyük firmalar genellikle müşterileriyle daha sağlıklı bir ilişki kurmak için CRM programı kullanırlar. CRM’yi sadece bir yazılım programı olarak düşünmek çok doğru değildir. CRM içerisinde birçok detaylı konu vardır ve temel amaç huzurlu ve sağlıklı müşteriler edinmektir. Bunu sağlarken satış rakamlarını arttırıp şirketin karlılık durumunu yükseltmek hedeflenmektedir.

CRM genel olarak bir felsefe olarak düşünülebilir. Bu felsefe de temel olarak sağlıklı müşteri ilişkileri üzerine kuruludur. CRM programı bu noktada çok önemlidir. CRM programı kullanan şirketler hem müşteri bilgilerini daha rahat kontrol ederler hem de satış yapan ekibin daha hızlı ve sağlıklı iletişim kurmalarına olanak sağlarlar. Peki, CRM programları içerisinde neler yer almaktadır?

CRM Programları Nasıl Çalışır?

CRM Programları içerisinde müşteri ve müşterilerle kurulan bağlantılarla ilgili veriler saklanmaktadır. Bu veriler program tarafından analiz edilerek şirketin stratejilerine yön vermektedir. CRM programları içerisinde genel olarak belirli parçalar vardır.

CRM programlarının nasıl çalıştığına dair detaylı bilgi almak için: https://ecra.io/crm-programi/

CRM Programlarının içerisinde barındırdığı temel bölümler şunlardır;

  • Müşterilerin yönetimi: CRM programlarının temel amacının sağlıklı müşteri ilişkileri kurmak olduğundan bahsetmiştik. Bu noktada program içerisinde müşterilerin detaylı bilgileri tutulur. Bu bilgilerin içerisinde; Telefon numaraları, e-mail adresleri, müşterilere yapılan teklifler ve müşterilerin özel talepleri gibi bilgiler bulunur.

  • Pazarlama Kısmı: CRM programları içerisinde genellikle pazarlama stratejilerinin bulunduğu kısımlar vardır. Bu noktada çeşitli pazarlama listeleri oluşturulur ve pazarlama stratejisine göre çeşitli etkinlikler yapılır.

  • Satış Kısmı: CRM Programları şirketlerin satış stratejileri için önemli yer tutmaktadır. Satış yapacak olan müşteri danışmanı veya satış personeli bu programı kullanarak rahat bir şekilde müşterilerle iletişim kurabilir. Ayrıca programın getirdiği yetkinlikler sayesinde müşterinin isteyeceği bilgi veya etkinliklere hızlıca cevap verebilir. Ayrıca sosyal medya, SMS ve e-posta ile de müşteri ilişkileri pekiştirilebilir.

CRM Programı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?
CRM Programı kullanmanın şirketinize oldukça büyük yararları vardır. Peki, bu faydalar nelerdir?

CRM Programı kullanmanın şirket için faydaları şunlardır;

  • Satış süreci: Satış sürecinde daha düzenli ve tertipli bir çalışma düzenleneceği için satış sürecinin takibi oldukça kolaylaşacaktır. Satışla ilgili daha önce sunduğunuz teklifleri ve müşteri konuşmaları bütün satış ekibiniz rahatça görebileceği için herhangi bir uyumsuzluk meydana gelmeyecektir.

  • Kaliteyi arttırır: Müşterilerle yapılan görüşmeler CRM programı yardımıyla kayıt altında tutulmaktadır. Müşteri ile satış ekibi personeli arasında oluşabilecek olumsuz durumlarda görüşmelerin kayıt altında olması oldukça önemlidir. Satış ekibinin kalitesini düşüren elemanların da ayrışmasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca müşterilerin daha önceki talepleri elinizde bulunacağından, müşteriyi daha iyi yorumlamanızı sağlayacak ve ileriki satışlarda elinizi güçlendirecektir.

  • İletişim: CRM Programı sizin iletişim ağınızı oldukça kuvvetlendirmektedir. Bulut tabanlı çalışan CRM programlarında rahatlıkla cep telefonunuzdan veya dizüstü bilgisayarınızdan ofis dışında teklif hazırlayabilirsiniz.

  • Karar: Bir şirket için en önemli şey karar mekanizmasıdır. CRM programları da sizin karar mekanizmanızı kuvvetlendiren önemli etkenlerden birisidir. CRM programı sayesinde sürekli güncel bir veri tabanına sahip olursunuz ve tek bir yerde müşteri bilgileri toplanır. Bu sayede çok rahat bir şekilde gerektiği zaman verilere ulaşıp daha doğru kararlar almanızı sağlayabilir.

  • Analiz: Bir şirket için en önemli unsurlardan birisi analiz unsurudur. CRM programı sayesinde detaylı analizler yapmanız mümkündür. Bu analizlerin içinde müşterilerin hangi şehirlerden geldiği, hangi markaları tercih ettiği, personelin ne kadar satış yaptığı, hangi dönemlerde satışların arttığı veya azaldığı, kar durumu gibi soruların cevabını bulmak mümkündür. Ayrıca personelleriniz arasındaki performans durumunu da değerlendirmenizi kolaylaştırmaktadır.

https://ecra.io/


Tekirdağ Haberleri Çorlu Çerkezköy Haber - çerkezköy haberleri Seo Destek

bu i& #351; bizim i& #351;imizdir.

tasarım 59