Güvenli online alışveriş için öneriler Tekirdağ Web Tasarım Tasarım59

hizmetinizde

Kaspersky Lab’ten güvenli online alışveriş için öneriler
 

Dünyanın lider güvenlik içerik yönetim çözüm geliştiricisi Kaspersky Lab, yeni yılın da yaklaşmasıyla artan online alışverişlerde kullanıcıların önlem alması gereken noktaları açıkladı.

Günümüzde banka kartları, ürün ve hizmetler için ödemede nakit paranın yerini aldı ve artık internet kullanıcıları alışveriş yaparken kredi kartlarını kullanmaktan çekinmiyorlar. Banka ve kredi kartlarının kullanılması online alışverişte, otel rezervasyonunda, araba kiralamada ve uçak bileti satın almada giderek yükselen bir trend olmaya başladı.

Online ödemelerin bayram, yılbaşı gibi özel dönemlerde artış göstermesi; online müşteriler tarafından ziyaret edilen bankalar ve mağazaların web siteleri girilen gizli bilgilere ulaşmakta usta olan dolandırıcıların dikkatinden kaçmıyor. Kaspersky Lab uzmanları piyasada bulunan sayısız dolandırıcılık içeriği olan ve çok geniş seçeneklerle ürün sunan web sitelerin varlığına dikkat çekerken online alışveriş severlerin en iyi ihtimalle ödedikleri paranın karşılığını aldığını, en kötü durumda ise kartlarında bulunan bütün parayı kaybedebileceklerinin altını çiziyor.

Online alışverişte sanal kart kullanın                               
Kaspersky Lab analisti Andrey Kostin, online alışveriş yaparken sadece online işlemler için ayrı bir sanal kart çıkartılması ve hesabın her alışverişten hemen önce doldurulmasının dolandırıcılık tehlikelerine karşı alınabilecek önlemlerin başında geldiğine dikkat çekiyor. Kostin, alışveriş yapılacak online mağaza seçiminde tedbirli olunması gerektiğini ve online alışverişlerin bilinen ve tavsiye edilen bir şirketten yapılması gerektiğini belirtti ve ekledi: “Online mağaza araştırması yapılırken, dolandırıcı bir web sayfası ile karşılaşmanızın her zaman olası olduğunu göz önünde bulundurarak özen göstermelisiniz” dedi.
 
Sahte web sitelerinde pek çok çalışmayan link var
Üzerinden dolandırıcılık yapılan web siteleri genelde kısa ömürlü olduklarından dolayı kötü amaçlı kullanıcılar çoğunlukla site tasarımlarına çok vakit harcamazlar. Sahte web siteleri çalışmayan linklere ve çalışmayan ya da hata mesajı veren sekme ve sayfalara sahip olabilir. Eğer bir online mağazanın güvenilirliği hakkında şüphe var ise, bir internet araştırması mağazanın iletişim detayları, banka detayları ve daha fazlası ile ilgili bilgi verebilir.
 
Ödeme esnasında “HTTP”ye ve adres çubuğundaki “S” harfine bakın
Online alışveriş esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ödeme işleminin yapıldığı zamandır. Bir mağazanın web sitesine girilen gizli bilgilerin, kötü niyetli kullanıcıların erişimini engellemek için, kriptolanmış olması gerekir. Kullanıcıların ilk bakması gereken nokta, “HTTPS”nin yanı sıra adres çubuğundaki “S” harfidir. Ek olarak, eğer bir web sitesi bir güvenilirlik sertifikasına sahipse, adres çubuğunda ya da tarayıcı durum çubuğunda küçük bir kilit işareti vardır.
 
Güvenilir ödeme sistemlerini tercih edin
Alışveriş yapanlar genelde PayPal, online ödeme sistemi, WebMoney gibi mağazanın kendi ödeme formu dışında başka bir sistemle ödeme gibi seçeneklere sahiptir. Eğer sertifika sunan mağaza hakkında şüpheler varsa, bu sistemlerden biri tercih edilebilir. Bu sistemler tam koruma sağlamamakla beraber kişisel verileri gizli tutar ve daha büyük  kayıplara karşı koruma sağlar.
 
Ortak bilgisayar ve herkese açık kablosuz internet kullanmayın
Bu tuzaklara düşmek sadece müşterilere değil, online bankaların müşterilerine de zarar veriyor. Siber suçlular bu bankaların ya da diğer finansal kuruluşların çok benzeri olan web sitelerine kullanıcıları çekerler ve bunun için de spyware denilen casus yazılımları kullanırlar. Verilerin açığa çıkartılma riski ortak bir bilgisayar kullanırken, banka kartları ile alışveriş yaparken veya güvenliksiz ve herkese açık bir kablosuz internet ağına bağlıyken daha yüksektir.
 
Zor bir şifre seçmeye özen gösterin
“Online alışverişten veya online bankacılık servislerini kullanmaktan çekinmeyin. Sadece dikkatli olun ve bu basit adımları izleyin” diyen Kostin, “Bu sayede internetin sunduğu tüm kolaylıklardan faydalanabiliyor olacaksınız” diyor.  Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında ise Kostin şunları söylüyor: “Çözülmesi zor bir şifre seçin. Gizli bilgi için sanal klavye kullanın. Online bankacılık işlemleri yaparken, çoğu Antivirüs çözümünde kullanılan bir site eleme sistemi kullanabilir ve gizli bilgilerinizin çalınma riskini en aza indirebilirsiniz.”

tasarım 59